Kompaktowe kotły zgazowujące Viessmann


Wzrastająca z roku na rok świadomość odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze jest równoznaczna z rosnącym popytem na stosowanie odnawialnych źródeł energii do celów grzewczych. Drewno, jako w pełni naturalny surowiec, w żaden sposób nie zakłóca bilansu CO2 w atmosferze, a przy nieustannie wzrastających cenach nośników energii stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę.

Najbardziej efektywnym sposobem na wykorzystanie energii z drewna jest zgazowanie. Viessmann dysponuje kompletną ofertą urządzeń przeznaczonych do ogrzewania drewnem poprzez zgazowanie, które można wykorzystać zarówno jako dodatkowe, jak i jako wyłączne źródło ciepła. Są to kotły bardzo wydajne, przy sprawności dochodzącej do 90%, charakteryzujące się niską emisją spalin oraz niewielkim wpływem na środowisko naturalne.

 

Vitoligno 100-S

Atrakcyjny cenowo kocioł pomocniczy

Vitoligno 100-S stanowi szczególnie atrakcyjny pod względem cenowym kocioł zgazowujący drewno o znamionowej mocy cieplnej wynoszącej od 25 do 80 kW. Idealnie sprawdzi się jako urządzenie pomocnicze, wspomagające istniejące ogrzewanie olejowe bądź gazowe. Został zaprojektowany w ten sposób, aby doskonale sprawdzać się zarówno w nowych, jak i modernizowanych instalacjach budynków jednorodzinnych. W połączeniu z ogrzewaniem olejowym bądź gazowym, kocioł Vitoligno 100-S pozwala na podstawowe zaopatrzenie w ciepło grzewcze, a także w wodę użytkową. Dopiero przy ekstremalnie niskich temperaturach, uruchamia się piec konwencjonalny, pokrywając występujące obciążenia szczytowe.

Kocioł Vitoligno 100-S posiada odpowiednio dużą komorę wsadową, umożliwiając tym samym spalanie polan o długości do 50 centymetrów. Przy pojemności komory załadowczej wynoszącej 100 litrów, urządzenie przy pełnej mocy osiąga stałopalność do maksymalnie czterech-pięciu godzin.

 

Vitoligno 150-S

Kompaktowy kocioł opalany drewnem w polanach

Vitoligno 150-S to kompaktowy kocioł opalany drewnem w polanach, który doskonale nadaje się również do stosowania jako kocioł uzupełniający istniejące ogrzewanie gazowe lub olejowe. Jest przystosowany do użytku w domach jedno oraz wielorodzinnych, zarówno w kotłowniach z trybem pracy monowalentnej, jak i biwalentnej. Urządzenie dysponuje znamionową mocą cieplną wynoszącą od 17 do 30 kW.

Kocioł Vitoligno 150-S funkcjonuje z modulacją mocy, co oznacza, że jest w stanie bezstopniowo dopasować się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Regulowanie spalania jest możliwe w oparciu o sondę lambda oraz czujnik temperatury, które rejestrują zawartość tlenu  w spalinach oraz temperaturę spalin, zapewniając niskie emisje oraz wysoką sprawność kotła, sięgającą nawet do 92-93%. Atutem kotła jest klapa rozruchowa, przyspieszająca proces rozpalania tak, że już po upływie niespełna trzech minut, polana drewna palą się na całego.

 

Vitoligno 300-S

Pełnowartościowy kocioł zgazowujący drewno opałowe

Vitoligno 300-S stanowi pełnowartościowy kocioł zgazowujący drewno opałowe o znamionowej mocy cieplnej od 34,9 do 75 kW. Jest on przeznaczony do profesjonalnego, stale jednosystemowego eksploatowania grzewczego na drewno w polanach. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby samodzielnie dostosowywało się bezstopniowo do zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. Przez górny ładownik można załadować drewno w polanach o długości 50 centymetrów do dużej komory wsadowej, której pojemność wynosi 255 litrów.

Kocioł Vitoligno 300-S został wyposażony w system odsysania gazów spalinowych, który pozwala na komfortowe dokładanie drewna bez ulatniania się dymu. Atutem urządzenia jest także automatyczne rozwiązanie, które samoczynnie czyści wymiennik ciepła w systematycznych odstępach czasu. Regulator kotła Ecotronic pozwala na równoczesne sterowanie maksymalnie czterema obiegami grzewczymi.

Dzięki zastosowaniu technologii zgazowania, kotły Vitoligno firmy Viessmann wykazują wysoką sprawność paleniskową. Masywne konstrukcje komór załadowczych z blachy stalowej, niezawodne dmuchawy oraz zaawansowane regulatory Vitotronic gwarantują wysoką trwałość i wytrzymałość kotłów.